خانه / شیمی غذایی / لیستین چیست؟

لیستین چیست؟

 

لسیتین چیست؟

لسیتین یک لغت یونانی و به معنای زرده تخم مرغ است و علت نام‌گذاری آن، وجود میزان فراوان لسیتین در زرده تخم مرغ و همچنین کشف این ماده برای اولین بار در زرده تخم مرغ بوده‌است. لسیتین، درگروه فسفولیپید می‌باشد و اغلب به عنوان فسفاتیدیل کولین شناخته می‌شود. لسیتین فسفو لیپیدی است که در تمام موجودات زنده یافت می‌شود. این ماده مخلوطی از دی گلیسرید اسیدهای چرب استئاریک، پالمیتیک و اولئیک با استر کولین اسید فسفریک است. بدن قادر به ساختن لسیتین است بعلاوه لسیتین را می‌توان در بسیاری از غذاها یافت.

لسیتین نقش مهمی در تقویت حافظه و مبارزه با فراموشی دارد. با توجه به افزایش فراموشی و بیماری آلزایمردرافراد مسن وبهره گیری کمتراین گروه ازمغز خود، هم اکنون در کشورهای اروپایی ، افراد مسن و میانسال به مصرف لسیتین به صورت مکمل های غذایی تهیه شده وموجود دربازارهای جهانی و یا مصرف لوبیای سویا به عنوان منبع اصلی لسیتین توصیه اکید می شود. لازم به ذکر است که به کارگیری مغز به هر شکل می تواند به عنوان تمرینی سودمند برای تقویت حافظه  باشد . درست مشابه اندام های بدن که برای داشتن سلامت و کارایی بهتر، درهرسنی نیاز به فعالیت و تمرین دارند. به همین دلیل توصیه می شود که به خصوص در سنین میانسالی و بعد از بازنشستگی، علاوه بر رساندن غذای مغز یعنی لسیتین، از خواندن کتاب و سایر فعالیت های ذهنی مانند حل کردن جدول و سایر سرگرمی ها و … غافل نشوید تا همیشه ذهنی فعال داشته باشید و هیچ گاه دچار کاهش تمرکز وحافظه و دچار فراموشی نشوید.

لسیتین علاوه بر نقش بسیار مهم و اساسی خود در جلوگیری از کاهش حافظه و کمک به افزایش هوش، اعمال مهم دیگری نیز دارد که در اینجا به چند مورد از آن بطورخلاصه اشاره می شود.

لسیتین یک ماده بسیارحیاتی در بدن است که بر عکس کلسترول عمل می کند. در ساختمان لسیتین و کلسترول، هم اسید چرب وهم چربی به کار رفته است و هر دو متعلق به خانواده ی چربی ها می باشند. ولی جالب است بدانید این دو( لسیتین و کلسترول) مخالف یکدیگر کار می کنند ، به عبارتی نسبت به هم ضد هستند.

دراینجا توجه به این نکته حائز اهمیت است که چرا تا به امروز دانشمندان و محققان در بررسی روی چربی ها فقط و فقط به کلسترول اهمیت داده اند و چرا کسی ، برای لسیتین به عنوان عامل مخالف کلسترول، ارزشی قائل نشده است. امروزه عامل اصلی گرفتگی و تنگی رگ های بدن را به تنهایی به کلسترول نسبت نمی دهند و عوامل مهم دیگری را نیزعامل اصلی آن می دانند. ازجمله این عوامل می توان به نکات زیر اشاره کرد:

۱- کمبود ویتامینC باعث ترک های میکروسکوپی در جدار عروق( رگها) و رسوب کلسترول در آنها می شود.

۲- وجود هموسیتئین در بدن که ده برابر بیشتر از کلسترول در ایجاد گرفتگی عروق موثر است.وجود سه ویتامینB6,B12 و اسید فولیک برای تبدیل این ماده به مواد مفید در بدن لازم می باشد.

بنابراین وجود ترکهای میکروسکوپی در جدار عروق در اثر کمبود ویتامینC و کمبود ویتامین هایB6,B12 و اسید فولیک با هم منجر به تجمع رسوب هموسیتئین در جدار عروق و تنگی و گرفتگی آنها می شود.

نباید فراموش کرد که کلسترول هم ، مانند لسیتین اعمال مهم و مخصوص به خود دارد و بدون کلسترول ، بدن قادر به ادامه حیات نیست. نیازبدن به این دو ماده بسیار حیاتی است و نبود هر کدام حیات را به خطر می اندازد.

به طور خلاصه به برخی از اعمال کلسترول در بدن اشاره می کنیم:

۱- کلسترول در ساختمان غشای تمام سلول های بدن به کار رفته و هیچ سلولی بدون آن ساخته نمی شود و نمی تواند ادامه حیات بدهد.

۲- در ساختمان غشای سلول های عصبی به کار رفته و باعث افزایش سرعت انتقال جریان عصبی می شود.

۳- نمکهای صفراوی ، بدون وجود کلسترول ساخته نمی شوند. به عبارتی اگر کلسترول نبود صفرایی هم در بدن ساخته نمی شد. زیرا نمک های صفراوی در هضم چربی ها نقش مهمی دارند.

۴- کلسترول در ساختمان هورمون ها به خصوص هورمون های جنسی نقش اصلی و اساسی دارد.

پس با توجه به موارد فوق و اهمیت و نقش بالای وجود کلسترول در بدن چگونه میتوانیم بگوییم کلسترول، ما را از بین می برد. بهتر است بگوییم ما نمی توانیم تناسب این ماده ضروری را در بدن رعایت کنیم. به عبارتی دیگرما باید بدانیم چگونه لسیتین را در کنار کلسترول استفاده کنیم و با کمک آن به عنوان عامل ضد کلسترول ، جلوی افزایش کلسترول را بگیریم . زیرا زمانی که لسیتین پائین بیاید میزان کلسترول و اثر مخرب آن، افزایش می یابد.

جالب این است که بدن انسان دائماً درحال ساختن هر دو ماده ی کلسترول و لسیتین می باشد. این مواد در بدن به اندازه کافی و درجهت تنظیم سوخت و ساز و اعمال بدن ساخته می شوند. نیاز انسان به این دو ماده را می توان مشابه نیاز ماهی به آب دانست.

 

درباره mahanchemical.co

مهندس شیمی پانزده سال تدریس شیمی تولید کننده مواد شیمیایی در قم متولد تیر چهل وسه

پاسخ بدهید