خانه / کرم ها ولوسیون ها / انواع کرم ها

انواع کرم ها

انواع کرم ها

انواع گوناگونی از کرم ها با اهداف مصرفی مختلف وجود دارد. در اینجا به انواع اصلی آنها اشاره می کنیم :

– کرم های بی رنگ

– کرم شب

– کرم پاک کننده

– کرم مرطوب کننده

– کرم پوشاننده

– کرم خنک کننده یا کلد کرم

– کرم دور چشم

کرم بی رنگ

محتوای آب این کرم ها زیاد است و به همین علت به راحتی شسته می شوند آب سبب خاصیت خنک کنندگی این کرم ها می شود و چون حاوی مقداری چربی هستند تا حدودی خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارند. به علت کاربرد آسان شستن و پاک کردن راحت این کرم ها به عنوان کرم روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. نکته مثبت این کرم ها بی رنگی و نامرئی بودن آنها است.

کرم شب

میزان چربی اینها از کرم بی رنگ بیشتر است و خاصیت مسدود کنندگی زیادتری دارند ولی نسبت به پمادها دارای مسدود کنندگی و چربی کمتری هستند. بنابراین به عنوان مرطوب کننده در پوست های خشک کاربرد دارند. این کرم ها خاصیت خنک کنندگی ندارند. به اینها کرم های مغذی نیز می گویند چون به نظر می رسد حاوی ترکیبات مختلفی اند به داخل پوست نفوذ می کنند برای این امر لازم است کرم به مدت چند ساعت روی پوست باقی بماند. به همین دلیل این کرم ها موقع خواب و قبل از رفتن به رختخواب مالیده می شوند.

کرم های پاک کننده

در مورد این کرم ها در قسمت های بعد که مربوط به پاک کننده های پوست هستند صحبت خواهد شد.

کرم های مرطوب کننده

این کرم ها جهت افزایش رطوبت پوست ساخته می شوند و بر پایه مواد مسدود کننده (که نوعی سد  غیرقابل نفوذ بر سطح پوست فراهم می کنند) و افزاینده های رطوبت (که سبب جذب آب می شوند) استوارند. درباره این فرآورده ها نیز در قسمت مربوط به مرطوب کننده ها صحبت خواهیم کرد.

کرم های پوشاننده

این کرم ها اساساً مرطوب کننده بوده و معمولا حاوی مواد رنگی نیز می باشند. بسیاری از آنها محتوی مواد ضد آفتاب نیز هستند. کرم های پوشاننده نوعی رنگ یکنواخت و صافی به پوست می دهند و سبب مخفی کردن ضایعات پوست می گردند. انواع رنگ های مختلف از این کرم ها ساخته شده است و هر خانمی می تواند رنگ مناسب پوست خود را پیدا کند.

کلد کرم ها

کرم هایی با خاصیت خنک کنندگی هستند. کلد کرم ترکیب ساده آب و چربی بدون امولسیفایر است و بنابراین حالت پایدار ندارد. به همین جهت وقتی بر سطح پوست مالیده شود آب آن تبخیر شده و سبب خنک شدن پوست می گردد. قسمت روغنی آن خاصیت پاک کنندگی دارد چون سبب برداشتن لایه چربی طبیعی پوست که آلودگی ها به آن چسبیده اند می شود. شرکت های تولید کننده مواد آرایشی کلد کرم هایی تولید می کند که یا حالت مرطوب کنندگی آنها برحالت پاک کنند گی برتری داشته باشد و یا اینکه بیشتر حالت پاک کننده داشته باشند تا مرطوب کننده.

کرم دورچشم

فرآوردهایی که برای استفاده در اطراف چشم ساخته می شوند عمد تاً حساسیت زا نیستند یعنی حاوی موادی چون عطرها یا مواد شناخته شده محرک و آلرژی زا نمی باشند. با این وجود تردیدی نیست که حتی چنین کرم هایی نیز می توانند در برخی افراد ایجاد حساسیت کنند.

 

درباره mahanchemical.co

مهندس شیمی پانزده سال تدریس شیمی تولید کننده مواد شیمیایی در قم متولد تیر چهل وسه

پاسخ بدهید