خانه / شوینده ها وپاک کننده ها / انواع صابون از نظر نوع مصرف :

انواع صابون از نظر نوع مصرف :

۱-   صابون حمام و دستشویی ( صابون سخت ) : در این نوع صابون ها برای رعایت نکات بهداشتی مربوط به پوست بدن و موی سر مواد قلیایی را به حداقل کاهش داده مواد پر کننده ی طبیعی و خنثی مواد معطر رنگی و نرم کننده ای پوست نیز به آنها اضافه می شود .

۲-  صابون رخت شویی : این نوع صابونها از مواد چربی ارزان تهیه می شود اما امروز به علت استفاده از پاک کننده های غیر صابونی مصرف آنها کاهش یافته است نوعی صابون سیاه رنگ که از آن استفاده می شود نیز برای شستن لباس تهیه می شود صابون رخت شویی ممکن است به صورت براده پودر ( حتی مخلوط با پودر پاک کننده های غیر صابونی ) برای مصرف لباسشویی استفاده می شود.

۳-  صابون طبی : این صابون برای معالجه ی بیماری های جلدی عفونی و قارچهای پوستی تهیه می شود ودر آنها از موادی مانند اسید بوریک و اسید روی ، یدید ، کلرید جیوه ۲ ، استتارت مس ۲ ، قطران استفاده می شود .

۴-  صابونهای مخصوص ماشین لباسشویی : این نوع صابون ها حدود ۵ الی ۱۵ درصد مواد آلی در نقش حلال مانند تترا و اتیلن ، ۱ و ۱ و ۱ تری کلرو اتان ، سیکلو هگزانول و مقداری نیز مواد امولسیون کننده و مواد افرودنی مورد نظر را در بردارند .

۵-  صابون های ساینده : این صابونها دارای ۷۰ درصد پودر نرم سیلیسی ، ۱۵ درصد آلومین مقداری پلی فسفات سدیم و کمی روغن کاج ( برای رفع بوی نامطبوع ) برای تمیز کردن سطح وسایل فلزی و اشیای دیگر کاربرد دارند معمولا برای پاک شدن رنگ فلز ، مقداری مواد اسیدی نیز استفاده می شود .  

۶-  صابونهای مخصوص آبهای سخت : این نوع صابونها از چربیهای گیاهی مانند روغن نخل و نارگیل تهیه می شود و مواد افزودنی معینی از جمله فسفات های فلزات قلیایی را در بر دارند و در آب دریا خوب کف می کنند و از رو اهمیت ویژه ای دارند .

۷-  صابون شفاف : این نوع صابون دارای گلیسیرین ، قند و الکل می باشد و ظاهری شفاف ولی قدرت پاک کنندگی کمتری دارند.

۸-  صابون فلزات دیگر ، استئارت روی : به صورت پودر بسیار نرم و جذب کننده ی رطوبت بر ای تهیه ی پودر بچه کاربرد دارد.

۹-  استئارت مس ( ضد قارچ ) : صابون فلزات با اعداد اکسایش بالاتر از ۲+ در آب نامحلول بوده و نقش گریس را دارد از این رو ارزش صنعتی دارد .

۱۰  –  صابون آمونیوم : صابونی است که به تدریج گاز آمونیک آزاد می کند و در هوا به مرور تجزیه می شود و اسید چرب یا آمونیم هیدرو کسید کاربرد : برای تهیه امولسیون ها و تهیه ی شوینده های دست شویی ( توالت ) .  

اصولا یکی از دلایل سفید مواد جذب یا غیر فعال شدن اکترونهای لایه ی والانس اتم ها است که توانایی جذب فتونهای نور سفید رادارند و این عمل توسط clo امکان پذیر است .

Clo + H2o +2e —– cl + 2oH

یکی از مهمترین علتهای شدن آب ، فسفر ناشی از مصرف دترجنتهای سنتزی خانگی است برای رفع این مشکل سعی می شود فسفاتهای موجود در دترجنتها را کاهش دهند و ماده دیگری را به نام زئولیت جایگزین کنند.

زئولیت ترکیبات طبیعی یا مصنوعی آلومینیم سیلیکاتها می باشد ساختمان مولکولی زئولیت یک چهار وجهی با چهار اتم اکسیژن در حول یک اتم سیلیس (si  ) (sio4 ) و رئوس این چهار وجهی با اشتراک گذاشتن اتم اکسیژن به هم متصل می شوند .

فسفاتها را عامل پدیده مغزی شدن و ایجاد مشکلات زیست محیطی در رودخانه و دریاچه ها می دانند با جایگزین شدن زئولیت به جای فسفاتها باعث شد که زئولیت ها تنها موادی هستند که صرف نظر از نامحلول بودن آنها که مقدار مواد معلق در آب را افزایش می دهد آلودگی زیست محیطی ندارد .

اما زئولیت ها توانایی حذف یونهای کلسیم از محلول آب شستشو را دارند و به دلیل سطح جذب زیاد پخش شده را به دام می اندازند و مانع نشت مجدد آنها روی پارچه کمی شوند .

 

درباره mahanchemical.co

مهندس شیمی پانزده سال تدریس شیمی تولید کننده مواد شیمیایی در قم متولد تیر چهل وسه

پاسخ بدهید